Vladimír Merta & Jan Hrubý

Ikona českého folku Vladimír Merta a fenomenální houslista Jan Hrubý v přátelském koncertu pro Píchlou Notu! Klubový večer pro hudební labužníky a všechny, kdo mají rádi nejen skvělou muziku, ale i nadčasové texty.

VLADIMÍR MERTA

Vladimír Merta se narodil 20. 1. 1946 v Praze. Vystudoval architekturu na ČVUT, poté ještě na FAMU absolvoval scénaristiku a režii (jeho absolventský film na motivy povídek Oty Pavla Smrt krásných srnců byl za komunismu kultovní záležitostí).

Během studijního pobytu ve Francii začal koncem šedesátých let skládat vlastní písně, první LP deska Ballades de Prague vyšla více méně náhodou v roce 1969 u francouzské společnosti Vogue, dnes má mezi sběrateli cenu zlata (reedice na CD 2009).

Další možnosti silně omezila represe režimu, jeho první domácí album Pravda o Marii z roku 1970 již nesmělo vyjít (vydání na CD 2012), ale Merta s přestávkami koncertoval, publikoval a pokoušel se o vlastní filmařské projekty, byť oficiálními místy nepodporován. V sedmdesátých a osmdesátých letech se stal nedotknutelnou písničkářskou ikonou. Prakticky kolem všeho, na co sáhl, vedla soudobá kritika oslavné tance. Básnické texty, ojedinělá hra na kytaru a písně jako Dlouho se mi zdá nebo Omamná květina pravdy vynesly Mertovi statut muzikanta, který se nenechá nikým a ničím svázat. Na první domácí vydané album si musel počkat až do roku 1978 (P.S.), o deset let později vyšlo syrové 2LP s živým záznamem koncertu v Malostranské besedě, kde nechybí ani Praha magická, Dezertér či Kocovina (Vladimír Merta - Live - Malostranská beseda 1988). Po letech čekání se objevilo CD Filmy v hlavě, jímž Merta stvrdil svou roli intelektuála naprosto nezapadajícího do černobílé schematičnosti společenských poměrů. Z množství dalších aktivit zmiňme spolupráci se souborem židovských písní Mišpacha, barokní a renesanční hudbu s Janou Lewitovou, kooperaci s Mišíkovými Etc..., která vyústila v nezvykle zpěvné CD Ponorná řeka (2011). S dalšími o generaci mladšími muzikanty natočil dvě aktuální řadová alba Domilováno (2013) a Imagena (2014). Novinkou je i knižní vydání Mertových písňových textů Mimo čas.

JAN HRUBÝ

Jan Hrubý, renesanční postava českého rocku a nadžánrový houslista par excellence, se narodil 3. prosince 1948 v Praze. Po studiu na Pražské konzervatoři se v sedmdesátých letech stal stěžejním členem kapely Etc..., bez jeho houslí si lze těžko představit první dvě (nejslavnější) desky Vladimíra Mišíka. Po Mišíkově zákazu působil v Blues Bandu Luboše Andršta, v roce 1984 se přidal k Framus 5 Michala Prokopa a výrazně ovlivnil album Kolej Yesterday. V roce 1985 se Hrubý vrátil k Etc..., paralelně začal vystupovat s triem Prokop-Andršt-Hrubý, dále v Čundergroundu (s Vladimíry Mertou a Mišíkem), spolupracoval s Dagmar Voňkovou, ve studiu nahrával party na desky mnoha dalších (Jazz Q, Marsyas, C & K Vocal, Country Beat J. Brabce, Jan Spálený, Zuzana Homolová, Hana Hegerová...). Na počátku devadesátých let propadl kouzlu keltského rocku, založil skupinu Kukulín (desky inspirované knihami J. R. Tolkiena), spolupracoval také s Mariou Hoffman a v současnosti se Seanem Barrym (viz aktuální album Společné světy). V roce 2013 vydal knihu s bilančním rozhovorem Housle tečka Hrubý. V Etc... se po desetileté pauze znovu objevil v období cca 2000-2010, s Lubošem Andrštem tvoří od roku 2006 páteř obnovených Framus 5 Michala Prokopa (nadšeně přijatá alba Poprvé naposledy a Sto roků na cestě)... V roce 2012 byl Hrubý čtenáři časopisu Rock Pop zvolen do tzv. Československé superskupiny (Střihavka-Pavlíček-Kulhánek-Dragoun-Hrubý-Meier), s níž aktuálně také vystupuje.

Jazz klub Píchlá Nota Doksy - 28.9. 2019 - 20,00 (otevřeno od 19 hod.)

Rezervace a předprodej: